THE EXPENSIVE PRICETAG OF JUNK…A JUNK FOOD COMPARISON

When people say it’s cheaper to buy “junk” food to eat…I wonder if they know about these comparisons.

I recently saw a show where this was the case for a family….the mother sadly did NOT even entertain the thoughts to get up from the sofa to enter the kitchen, she was busy watching tv.

I do not believe that “junk” food is cheaper and certainly not more nutritious ….what are your thoughts.

Originally published in the New York Times (09.25.11)

Via – bellybootcamp

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s